حمل نمایش شاهرود شیدایی شاهرود اسماعیلی

حمل: نمایش شاهرود شیدایی شاهرود اسماعیلی کارگردان کارگردانی نمایش فصل شیدایی

گت بلاگز اخبار اجتماعی “آیا بنده وکیلم؟!”

شاید چندان جای شگفت نباشد اگر بشنویم در کشوری مانند چین و در مدت یک سال، حدود پانزده و نيم میلیون پرونده قضایی طرح و پیگیری شده است هست؛ ولی اگر بدانیم این آ

“آیا بنده وکیلم؟!”

“آیا بنده وکیلم؟!”

عبارات مهم : میلیون

شاید چندان جای شگفت نباشد اگر بشنویم در کشوری مانند چین و در مدت یک سال، حدود پانزده و نيم میلیون پرونده قضایی طرح و پیگیری شده است هست؛ ولی اگر بدانیم این آمار مربوط به کشوری است که تنها جمعیتی معادل ۸۰ میلیون نفر دارد، قطعا شگفت زده خواهيم شد! این آمار هنگامی که تأسف برانگیزتر خواهد بود که توجه داشته باشیم هر یک از این دعاوی، “دست کم” دو نفر را درگیر خود کرده است و این بدان معناست که در کشور عزیزمان ایران و تنها طی سال ۹۵، حدود سی میلیون نفر در مراجع دادگسترى با یکدیگر، چالش حقوقی یا کیفری داشته اند… .

بالتبع در چنین شرایطی قضات کوشای دادگستری که می بایست با فراغ بال به دعاوی مطروحه پیگیری کنند، ناچارند روزانه ده پرونده را مورد بررسی قرار دهند که صد البته این حجم کار موجب نخواهد شد، از کیفیت فرایند پیگیری بکاهند لیکن قطعا احتمال اشتباه و سهو نیز در آنان بالاتر می رود.

“آیا بنده وکیلم؟!”

همچنین وکلا نیز از آنجا که حجم کار قضات سنگین شده است هست، باید ساعت ها پشت در شعب دادگاه و در راهروهای دادگستری بایستند و قدم بزنند… و باز هم بایستند و قدم بزنند، بلکه موفق شوند پنج تا ده دقیقه با قاضی پرونده صحبت کنند، شاید رای مربوط به موکلشان-هر چه هست- سریعتر صادر شود. در آخر این فرایند طاقت فرسا نیز متاسفانه چه قضات و چه وکلا غالبا از طرف محکومان -و چه بسا کسانی که اصطلاحا برنده دعوی نیز شده است اند- محکوم به قضاوت نادرست یا عدم پیگیری صحیح پرونده می شوند؛ حال آنکه وکلا و قضات بعد از طی دوره -حداقل- شش ساله در دانشگاه و گذراندن کارآموزی های حرفه ای و خاص خود، نهایت تلاش خویش را جهت احقاق حق و اجرای عدالت به کار گرفته اند و نه تنها مستحق ملامت نیستند بلکه شایسته تقدیرند.

متاسفانه باید گفت نارضایتی ها در این خصوص، ریشه در بی توجهی خودمان به اهمیت مقوله وکالت و مشاوره حقوقی دارد. آیا که هنگامی که اتومبیل مان دچار نقص فنی می شود، شاید روزها در پی یک مکانیک متخصص می گردیم تا با خیالی آسوده ماشین را جهت تعمیر به او بسپاریم و هرگز با اتکا به دانش فنی مبتدیانه خویش، حتی اقدام به باز کرد شمع ماشین هم نمی کنیم چه رسد به آنکه آستین اوج زده و موتور عوض کنیم!! اماشگفت انگیز آنجاست که هنگامی که دچار مشکلی حقوقی می شویم که ممکن است خسارات مادی و حتی معنوی هنگفتی به ما وارد کند، با اتکا به دانش نداشته ی خویش و دوستان و آشنایانمان، به دنبال حل! مسئله می رویم و حتی لحظه ای هم درنگ نمی کنیم تا از خود بپرسیم :
“آیا وکیلم که اینچنین شجاعانه پای در راهرو های دادگستری قرار داده ام؟!”

یا هنگامی که می خواهیم قراردادی مهم را منعقد کنیم نیز همین پرسش را با خود مطرح نمی کنیم و با ذوق و شوق زایدالوصفی قلم در دست گرفته و سیاهه ای را به تصور “یک قرارداد محکم و حقوقی” می نویسیم و مشتاق تر نیز امضا می کنیم!! نتیجه نیز آن می شود که بعد از ایجاد گره های کوری که ابتدائا ممکن بود با یک مشاوره راحت حل شود، می بایست فرایند طولانی پیگیری قضایی را طی کنیم، تا ” شاید ” بعد از صرف هزینه و وقت بسیار، گره از کار باز شود و افسوس نیز ثمری نخواهد داشت که خود کرده را تدبیر نیست!

بهتر است یادمان باشد، آنچه که جوامع متمدن را به پیشرفت رسانده، سپردن امور به متخصصان هست؛ ولی شاید گاهی فراموش می کنیم یک سرماخوردگی راحت هم بدون مراجعه به “متخصص” می تواند کشنده باشد!!

شاید چندان جای شگفت نباشد اگر بشنویم در کشوری مانند چین و در مدت یک سال، حدود پانزده و نيم میلیون پرونده قضایی طرح و پیگیری شده است هست؛ ولی اگر بدانیم این آ

گروه وکلای یسنا
طیبه خلقی وکیل دادگستری

آدرس سایت: http://WWW.yasnalaw.ir
آدرس ربات تلگرام: @yasnalawbot

واژه های کلیدی: میلیون | پرونده | مشاوره | دادگستری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs