حمل نمایش شاهرود شیدایی شاهرود اسماعیلی

حمل: نمایش شاهرود شیدایی شاهرود اسماعیلی کارگردان کارگردانی نمایش فصل شیدایی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی كدام زنان وزير مي‌شوند؟

احتمال حضور زنان در کابینه دوازدهم قوت گرفته هست. بعد از آنکه حسینعلی امیری، معاونت امور مجلس ریاست جمهوری از احتمال حضور زنان در کابینه دوم روحانی سخن گفت، بعض

كدام زنان وزير مي‌شوند؟

كدام زنان وزير مي شوند؟

عبارات مهم : اسلامی

احتمال حضور زنان در کابینه دوازدهم قوت گرفته هست. بعد از آنکه حسینعلی امیری، معاونت امور مجلس ریاست جمهوری از احتمال حضور زنان در کابینه دوم روحانی سخن گفت، بعضی گمانه ها از حضور پرتعداد زنان در کابینه حکایت می کند. امیری راجع به حضور زنان در کابینه تازه به ایرنا گفته است: «این یک مطالبه عمومی است و مدیر جمهور به توانمندی بانوان اعتقاد دارند و معتقدند نیمی از جامعه، بانوان هستند، بنابراین سه عضو کابینه از بانوان هستند که به عنوان معاون مدیر جمهور در دولت یازدهم حضور دارند».

كدام زنان وزير مي‌شوند؟

امیری با اشاره به اینکه در همین دولت یازدهم ما معاون استاندار و همچنین تعدادی فرماندار زن نیز داریم، گفت: «طبیعتا از توانمندی بانوان در سطوح متفاوت مدیریتی هم در دولت دوازدهم استفاده می شود».

تأکید بر حضور زنان در کابینه دوزادهم یکی از مطالبات مهمی است که اصلاح طلبان بعد از پیروزی روحانی بر آن تأکید کرده اند. محمدرضا عارف هم در دیدار دونفره خود با روحانی حضور زنان و جوانان البته به معنای جوان گرایی در کابینه را ازجمله مطالباتی ذکر کرده که باید محقق شود. روحانی در دولت یازدهم از حضور زنان در سه معاونت بهره جست؛ معصومه ابتکار به عنوان ریاست شرکت محیط زیست، شهیندخت مولاوردی در سمت معاونت امور زنان و زهرا احمدی پور مدیر شرکت میراث فرهنگی و گردشگری. روحانی درعین حال در آخرهای دولت یازدهم هم اشرف بروجردی را به سمت ریاست کتابخانه ملی و شرکت اسناد رسمی منصوب کرد. با این حال منتقدان روحانی همچنان تأکید داشتند که روحانی از ظرفیت زنان در وزارتخانه استفاده نکرد.

احتمال حضور زنان در کابینه دوازدهم قوت گرفته هست. بعد از آنکه حسینعلی امیری، معاونت امور مجلس ریاست جمهوری از احتمال حضور زنان در کابینه دوم روحانی سخن گفت، بعض

اکنون که وقت زیادی تا تحویل گرفتن دولت دوزادهم باقی نمانده، جریان اصلاح طلب همچنین فعالان مدنی اصرار دارند تا حسن روحانی به عقبه رأی خود بی توجهی نکند؛ اعتبار ای که بخش بزرگی از آن را زنان و جوانان تشکیل می دادند. مشورت ها به همین جهت شروع شده است و گمانه ها از حضور بیش از یک زن- به عنوان وزیر- در کابینه دوازدهم خبر می دهند. در میان گزینه هایی که به چشم می خورند، اسامی زنان نام آشنایی وجود دارد؛ از شهیندخت مولاوردی گرفته تا زهرا شجاعی و… ولی توصیه مغفول مانده این است که زنان توانمندی که گرایش اصلاح طلبی یا اعتدالی دارند، تنها همین صورت ها هستند.

چهره هایی که هر گاه بحث پست های مدیریتی در سطح اوج مطرح می شود، به نام همین چند زن اشاره می شود. گویی جریان اصلاحات با همه توجه و تأکیدی كه بر حضور زنان در عرصه های مدیریتی داشته، فقط توانسته همین تعداد معدود زن مدیر را پرورش دهد. اگرچه این گزاره درست نیست، چراکه زنان توانمندی در عرصه های متفاوت حضور دارند که گاه به علت نگاه بسته ای که در میان حلقه های زن اصلاح طلب وجود دارد، نتوانسته اند به صورت تبدیل شوند.

گزینه های احتمالی

كدام زنان وزير مي‌شوند؟

اما در میان صورت هاي نام آشنای زن، یکی از گزینه ها که خبر آن قطعی به نظر می رسد، گزینش شهیندخت مولاوردی جهت وزارت آموزش وپرورش هست. مولاوردی از همان ابتدا هم جزء گزینه هایی بود که نامش جهت این وزارتخانه مطرح شده است بود. عملکرد مثبت او در معاونت زنان همچنین یکی از برگ های برنده روحانی در معرفی او جهت وزارتخانه آموزش وپرورش هست؛ به خاص آنکه جدایی دانش آشتیانی از دولت دوازدهم قطعی شده است است.

بااین حال ملاوردی در حیاط هیئت دولت، راجع به این گمانه گفته است: هنوز صحبتی نشده و چون صحبتی نشده، نمی توانم بگویم هستم یا نیستم. معاون امور زنان ریاست جمهوری همچنین راجع به نتیجه های مشورت ها جهت حضور زنان در کابینه گفت: «رایزنی ها در این زمینه ادامه دارد. کلا ترکیب کابینه قطعی نشده، ولی مشورت ها ادامه دارد و به مرحله نهایی شدن رسیده، ولی تصمیم گیرنده نهایی مدیر جمهور خواهد بود». الهه كولايي از ديگر گزينه هايي است كه اين بار در لا به لاي سخنان نمايندگان عضو فراكسيون زنان مجلس دهم به او اشاره مي شود. كولايي تجربه حضور در كميسيون امنيت ملي مجلس ششم را در كارنامه دارد. استاد دانشگاه است و از زنان فعال اصلاح طلب.

احتمال حضور زنان در کابینه دوازدهم قوت گرفته هست. بعد از آنکه حسینعلی امیری، معاونت امور مجلس ریاست جمهوری از احتمال حضور زنان در کابینه دوم روحانی سخن گفت، بعض

همچنین شنیده شد که از سوی بعضی اعضای حزب اعتدال و توسعه تلاش هایی صورت می گیرد تا پروین داداندیش، همسر محمود واعظی، (از اعضای حزب اعتدال و توسعه)، را جهت وزارتخانه علوم معرفی کند. سابقه مشاوره وزیر مستعفی فرهنگ و ارشاد (علی جنتی) نیز حضور در مجموعه مدیریتی دانشگاه آزاد ازجمله سوابق او به شمار می رود.

از دیگر گزینه هایی که جهت این وزارتخانه زمزمه آن شنیده شده، سیده فاطمه طباطبایی، همسر مرحوم سيد احمد خمینی و مادر سیدحسن خمینی، هست. فاطمه تنها دختر آیت الله سیدمحمدباقر سلطانی طباطبایی، از استادان حوزه علمیه قم هست. جد مادری او آیت الله سیدصدرالدین صدر و پدر امام موسی صدر هست. فاطمه، یکی از خواهرزاده های امام موسی صدر به شمار می رود. فاطمه طباطبایی مقطع کارشناسی را بعد از انقلاب در رشته فلسفه غرب دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران به اتمام رساند و بعد از آن کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته عرفان اسلامی گذرانده هست. او هم اکنون مدیر شورای زنان فرهیخته در دانشگاه آزاد اسلامی هست.

كدام زنان وزير مي‌شوند؟

شجاعی ازجمله نخستین زنانی بود که توانست به دولت ورود پیدا کند. او معاونت امور زنان را در دولت سیدمحمد خاتمی بر عهده داشت. گرچه شجاعی تا به حال با پیشنهاد حضور در دولت مخالفت كرده است ولي يكي از گزينه هاي زنان در دولت دوازدهم هست.

چهره های اصلاح طلبی مثل علی صوفی و جهانبخش خانجانی از فشار جریان ناکام انتخابات جهت حضور در کابینه سخن گفته بودند. به عنوان نمونه محمدرضا میرتاج الدینی، از اعضای کابینه دوم احمدی نژاد، گفته بود: «کابینه دوم روحانی در تعارض با ١٦ میلیون رأی اصولگراها نباشد». این شایعه ها تا جایی قوت گرفت که حتی محمدرضا باهنر هرگونه احتمال حضورش در کابینه دوم حسن روحانی را تکذیب کرده بود!

احتمال ارائه فهرست وزرا در روز تحلیف

معاون پارلمانی مدیر جمهور از احتمال ارائه فهرست وزيران و برنامه دولت به طور هم وقت در روز برگزاری مراسم تحلیف خبر داد. حسینعلی امیری گفت: ما تا شروع به کار دولت تازه چند مراسم داریم؛ یکی تنفیذ حکم مدیر جمهور که ازسوي مقام معظم رهبری انجام خواهد شد و برگزار کننده این مراسم دفتر مقام معظم رهبری هست، دوم؛ مراسم تحلیف مدیر جمهور است که طبق قانون اساسی، در مجلس شورای اسلامی و با حضور مدیر قوه قضائیه انجام خواهد شد که میزبان آن مجلس شورای اسلامی است و هماهنگی های مورد نیاز را در این زمینه انجام داده ایم.

او افزود: مجلس روز ١٤ مرداد را براي تحلیف اعلام كرده هست، بعد از آن مدیر جمهور براساس قانون و آیین نامه داخلی مجلس باید اعضای کابینه را به مجلس شورای اسلامی معرفی كند و مجلس در ١٥ روز صلاحیت وزيران پیشنهادی را بررسی كند ولی با توجه به اینکه آقای روحانی تأکید دارد دولت دوازدهم سریعتر شکل گیرد و کارش را شروع كند و جهت آقای مدیر جمهور وقت بسیار مهم است و در سال ١٣٩٢ هم در روز تحلیف وزيران را به مجلس شورای اسلامی معرفی كردند، در این دوره هم آقای دکتر روحانی تلاش دارند در روز برگزاری مراسم تحلیف، فهرست وزرا و برنامه دولت را به مجلس بدهند تا مجلس هرچه سریعتر نسبت به بررسی وزرای پیشنهادی اقدام کند و دولت تازه در مناسب ترین وقت شکل بگیرد.

اخبار سیاسی – شرق

واژه های کلیدی: اسلامی | اصلاح طلب | حسن روحانی | اصلاح طلبان | دکتر روحانی | اعضای کابینه | ریاست جمهوری | برگزاری مراسم | گرایش اصلاح طلب | مجلس شورای اسلامی | دانشگاه آزاد اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs